PROČ RAW ZPRACOVÁNÍ?

DO 42°C

RAW suroviny nejsou nikdy upravovány při teplotě vyšší než 42°C. Díky tomu si zachovají všechny antioxidanty, enzymy a ostatní živiny, které mají pozitivní vliv na fungování našeho organismu.

VYŠŠÍ ORAC

Potraviny s vyšším ORAC (antioxidační kapacitou) lépe neutralizují volné radikály. To má pozitivní vliv při prevenci celé řady chronických onemocnění i pro zpomalení stárnutí.

ANTIOXIDANTY

Obsah antioxidantů v čokoládě roste s podílem kakaové hmoty a zároveň klesá s průmyslovým zpracováním.

RUČNĚ VYRÁBĚNÁ ČOKOLÁDA,

KTERÁ NIKDY NEPROŠLA PROCESEM PRAŽENÍ

V dnešní době existuje nepřeberné množství druhů čokolád a stejně tak i jejich výrobců, jen těžko bychom se dopočítali. V posledních letech se však stále častěji dostává do popředí zájmu řemeslně či ručně vyráběná čokoláda bez vysokoteplotní úpravy nad 42°C, která nikdy neprošla procesem pražení. Jedná se o minimálně zpracovanou potravinu, která si zachová velmi vysokou nutriční hodnotu kakaových plodů.

VÝŠE ANTIOXIDAČNÍ KAPACITY

ZNAČÍ SCHOPNOST NEGOVAT VOLNÉ RADIKÁLY

A ZAMEZOVAT TAK JEJICH NEPŘÍZNIVÝM ÚČINKŮM

Na samotné raw čokoládě zatím nebylo prováděno mnoho výzkumů. Vědci ale podrobili zkoumání antioxidační kapacitu (tzv. ORAC) běžného praženého kakaového prášku a raw kakaového prášku.

A výsledky mluví jasně. Zatímco 100 g nepraženého kakaového prášku má extrémně vysokou ORAC hodnotu 95 500 a 100 g nepražených kakaových drcených bobů 62 100, klesá tato hodnota u normálního praženého kakaového prášku na pouhých 26 000.

VYSOKOPROCENTNÍ ČOKOLÁDY

JSOU BOHATÝM ZDROJEM

PROSPĚŠNÝCH FLAVONOIDŮ I ENZYMŮ DOBRÉ NÁLADY

Podle studie Americké národní lékařské knihovny z roku 2011 byl u všech náhodně vybraných značek čokolád zjištěn vysoký obsah flavonoidů – což jsou látky s antioxidačním účinkem – ovšem za předpokladu, že šlo o čokolády s vysokým obsahem kakaové hmoty. Navíc studie poukazuje na to, že průmyslové zpracování výrazně snižuje množství antioxidantů vlivem oxidace a alkalizace.

V nepraženém kakau také nalezneme mnohem vyšší hodnoty tzv. enzymů dobré nálady (phenylethylaminy, anandamidy).

MÁTE CHUŤ?

PROHLÉDNĚTE SI ŘADY NAŠICH PRÉMIOVÝCH RAW ČOKOLÁD