HISTORIE ČOKOLÁDY

Historie čokolády a jejího zpracování sahá hluboko do období před naším letopočtem. První doklady o konzumaci kakaových bobů nalezneme u Olméků v období 1.500 let př. n. l. V prvním tisíciletí našeho letopočtu byla čokoláda pochoutkou společenských elit u Mayů a Aztéků, kteří si na ní pochutnávali v tekuté podobě, bez cukru, ale za to kořeněné např. chilli. A kakaové boby sloužily dokonce jako platidlo.

ČOKOLÁDA NAD ZLATO

Kupodivu se dochoval záznam dost možná prvního setkání Evropanů s kakaem. Na své čtvrté cestě do Ameriky Kryštov Kolumbus zajal poblíž ostrova Guanaja mayskou kanoi. Byla naložena bavlnou, zbraněmi, zrním a kovovými předměty. Podle dochovaného textu byly v kanoi nalezeny rovněž jakési mandle, které domorodci používali jako platidlo. Více zájmu o ně však Kryštov Kolumbus tehdy neprojevil a když o deset let později zemřel, kakao pravděpodobně ani neochutnal.

PRVNÍ TABULKA ČOKOLÁDY JE NA SVĚTĚ

Poprvé vstoupily kakaové boby na evropskou půdu ve Španělsku. A v téže zemi, roku 1534 v klášteře Monasterio de Piedra v regionu Aragonie, uvařili mniši první evropský šálek čokolády. Více než jedno století byla čokoláda známá jen na Iberském poloostrově. Až v druhé polovině 17. století se dostává přes Velkou Británii do ostatních evropských zemí. A teprve v roce 1847 spatřila světlo světa první tabulka tuhé čokolády. Zasloužila se o to slavná továrna Joseph Fry a syn, která vyvinula speciální postup její výroby a tabulková čokoláda se rychle rozšířila po světě.

DOSTALI JSTE CHUŤ?